Remain beats Leave in the battle of the select committees

Written by Josh May on 13 July 2017 in News
News

Nicky Morgan is the new chair of the powerful Treasury Select Committee.

Theresa May faces a fresh headache after a string of Remain-supporting Conservatives MPs were elected to lead powerful Commons committees. 

Nicky Morgan held off competition from five other Tories – including prominent Brexiteer Jacob Rees-Mogg – to become chair of the Treasury Select Committee.

Morgan has been one of the most outspoken critics of May’s policies since she was sacked from the Cabinet last year, and has also led calls for the Government to pursue a so-called “soft Brexit”.

Another Tory Remainer sacked by May, Robert Halfon, will take the helm at the Education Committee.

Neil Parish and Tom Tugendhat also won their elections for the Environment and Foreign Affairs committees respectively. Both Tory MPs backed the pro-EU campaign last year.

Tugendhat - seen by some as a future foreign secretary - ousted incumbent Crispin Blunt, who supported Leave shortly before the referendum. Parish defeated, among others, Zac Goldsmith in his race.

The only pro-Brexit Tories to win contested select committee elections were Julian Lewis and Andrew Murrison.

The positions were decided by MPs from all parties under the alternative vote method and the committees are distributed among the parties according to how many Commons seats they have.

 

 

FULL LIST OF COMMITTEE CHAIRS: 

Contested:

Business, Energy and Industrial Strategy (Labour) – Rachel Reeves

Communities and Local Government (Labour) – Clive Betts

Defence (Conservative) – Dr Julian Lewis

Education (Conservative) – Robert Halfon

Environment, Food and Rural Affairs (Conservative) – Neil Parish

Foreign Affairs (Conservative) – Tom Tugendhat

Northern Ireland Affairs (Conservative) – Dr Andrew Murrison

Science and Technology (Liberal Democrat) – Norman Lamb

Transport (Labour) – Lilian Greenwood

Treasury (Conservative) – Nicky Morgan

 

Uncontested:

Culture, Media and Sport (Conservative) - Damian Collins

Exiting the EU (Labour) – Hilary Benn

Health (Conservative) – Dr Sarah Wollaston

International Development (Labour) – Stephen Twigg

Home Affairs (Labour) – Yvette Cooper

International Trade (Scottish National Party) – Angus Brendan MacNeil

Justice (Conservative) – Robert Neill

Scottish Affairs (Scottish National Party) – Pete Wishart

Welsh Affairs (Conservative) – David T C Davies

Women and Equalities (Conservative) – Mrs Maria Miller

Work and Pensions (Labour) – Frank Field

Environmental Audit (Labour) – Mary Creagh

Petitions (Labour) – Helen Jones

Procedure (Conservative) – Mr Charles Walker

Public Accounts (Labour) – Meg Hillier

Public Administration and Constitutional Affairs (Conservative) – Mr Bernard Jenkin

Standards (Labour) - Sir Kevin Barron

 

 

 

Photo by Press Association.

 

Share this page

Add new comment

More from Total Politics